UNA DENT u svom radu koristi više različitih sistema dentalnih implanata. Dentalni sistem koga ćemo implantirati u direktnoj je vezi sa stanjem Vaših viličnih kostiju i vrste protetskog rada koga pacijent želi. Fiksni rad (keramički zubi) ili mobilni rad (proteza na implantima). Koristimo implante iz PREMIUM grupe. Kako je savremena implantologija nezamisliva bez savremenih uređaja u našoj ordinaciji se može sama hiruška procedura skratiti od višemesečne na jednodnevnu.
Zubni (dentalni) implanti danas se smatraju standardom nege za protetsku nadoknadu nedostajućih zuba u stomatologiji. Zubni implant je titanijumska nadoknada koja se postavlja u kost vilice i dozvoljava da integriše sa kosti tokom nekoliko meseci. Zubni implant služi kao zamena za koren zuba koji nedostaje. Zauzvrat, ovaj "veštački koren zuba" služi za držanje budućeg zamenskog zuba ili mosta. Imati zubni implant spojen sa viličnom kosti najbliže je oponašanju prirodnog zuba jer on stoji samostalno bez uticaja na obližnje zube i ima veliku stabilnost. Proces fuzije između zubnog implanta i kosti vilice naziva se "oseointegracija". Većina zubnih implanata je napravljena od titanijuma, što im omogućava da se integrišu sa kostima, a da ne budu prepoznati kao strani objekat u našem telu. Vremenom su tehnologija i nauka napredovali kako bi uveliko poboljšali rezultate integracije zubnih implanata.
Zubni implanti se mogu koristiti za zamenu jednog zuba, nekoliko zuba ili svih zuba. Cilj zamene zuba u stomatologiji je vraćanje funkcije i estetike.
Kada su u pitanju protetske zamene za nedostajuće zube, generalno, postoji više opcija:
- Mobilna zubna nadoknada (koja se može skidati) ili proteza na implanima
- Fiksni protetski radovi (cementirani ili šrafom spojeni sa implantom)
Proteze su pristupačnija opcija za zamenu zuba, najčešće ih izradjujemo na 4 implanta, mada kada nema dovoljno vilične kosti izradjujemo ih i na 2 implanta.
Fiksni protetski radovi su najčešća opcija restauracuje zubnog aparata.
Odluka o izboru opcije zavisi od mnogih faktora posebno za zubne implante pri čemu moramo naglasiti da ne može bilo koji implant u bilo koju kost. Ovo je razlog zbog čega UNA DENT u svom radu primenjuje više različitih sistema dentalnih implanata.
Faktori koji na to utiču su:
- Lokacija zuba koji nedostaje ili nedostaju
- Količina i kvalitet kosti vilice u koju će se implantirati zubni implant
- Vrsta protetskog rada
- Opšte zdravlje pacijenta
- Finansijska sposobnost pacijenata
Pre implantacije ispitujemo područje koje treba uzeti u obzir za zubni implant i vršimo kliničku procenu da li je pacijent dobar kandidat za zubni implant.
Izbor zubnog implanta za zamenu zuba ima velike prednosti u odnosu na druge opcije. Zubni implanti su konzervativni u tome što se nedostajući zubi mogu zameniti bez uticaja ili promene na susedne zube. Štaviše, pošto se zubni implanti integrišu u strukturu kostiju, oni su veoma stabilni i mogu da imaju izgled i osećaj kao prirodni zubi.
Plan implantacije kao i vrsta odabranog sistema implanata je od krucijalnog značaja po uspešnost implantacije.
Često se na položaju budućeg implanta još uvek nalazi oboleli zub. Da bi se pripremili za implantaciju takav zub je neophodno ekstrahirati (izvaditi). U priličnom broju slučajeva implantaciju izvodimo neposredno i to nazivamo “imedijatnom implantacijom”. Hronicni procesi oko takvih zuba nisu apsolutna kontraindikacija za implantaciju. Medjutim, ako oko obolelog zuba postoji akutna infekcija implant se nikada ne implantira trenutno već se odradi ekstrakcija, a implantacija se odloži na vremenski period od 2-3 meseca i to nazivamo odloženom implantacijom. Regije vilica koje su duže vreme bez zuba obično nemaju dovoljno kosti za implantaciju. Tada pristupamo pripremi vilice za implantaciju tako što nadoknadjujemo izgubljenu kost zamenicima kosti koji mogu biti sintetički ili koristimo kost uzetu iz drugih regija vilica. Ova procedura je složenija i obično zahteva oko šest ili više meseci lečenja.
U situaciji kada se implant postavlja u maksilu (gornju vilicu), u bočnoj regiji ponekad raspoloživa količina kosti može biti ograničena prisustvom maksilarnog sinusa (prostora ispunjenog vazduhom koji se nalazi u kostima lice). „Povećavanje sinusa“ ili „podizanje sinusa“ se izvodi kako bi se podigao pod sinusa i ugradilo više kosti u sinus. Ovo će učiniti dostupnim više kosti za podršku zubnog implanta.
Kada je prisutna adekvatna, jaka kost, mesto je spremno za implantaciju. Zubni implant se specijalnim svrdlima i odgovarajućim instrumentima implantira u kost. Potpuno bezbolna intervencija. Preko implanata se postavlja „kapa za lečenje“, desni se prošiju i počinje faza zarastanja. Vreme zarastanja u velikoj meri zavisi od kvaliteta prisutne kosti. Vreme zarastanja je obično od 2 do 6 meseci. Za to vreme implant integriše sa okolnom kosti. Važno je izbegavati sile pritiska i vuče ili stresa na zubni implant dok integriše. Naknadni pregledi za proveru hirurškog mesta se obično obavljaju kako bi se ustanovilo da ne postoji infekcija i da se izlečenje odvija.
Nakon potrebnog perioda zarastanja, zubni implant se testira (odgovarajućim instrumentom) da bi se utvrdilo da li ga je okolna kost uspešno obuhvatila. Kada se potvrdi pozitivan rezultat merenja, protetska komponenta, abatment se povezuje sa zubnim implantom preko zavrtnja. Ova komponenta se naziva abatment odnosno "uporište".
To je zapravo taj drugi deo implantnog sistema koji pacijentima vrlo često u našoj ordinaciji predstavlja nepoznanicu. On je izradjen od titanijuma sa pridodatim legurama još nekih metala, a da bi smo sistem približili našim pacijentima mi u UNA DENT-u imamo običaj da ga poistovetimo sa obrušenim patrljkom prirodnog zuba. Njegova funkcija je da na njemu leži keramička kruna (cementirani protetski rad) ili da se kroz njega protetski rad (krunica) zavrtnjem poveže sa implantom. Broj abatmenata neophodan za fiksaciju protetskog rada je jednak broju implantiranih implanata.