Bolesti zuba

Kako nastaje?
Naša usta su dom mnogih različitih vrsta bakterija, koje su, kada smo zdravi, u ravnoteži. Kada jedemo i pijemo, bakterije se nakupljaju i formiraju biofilm (poznat kao plak) na zubima.

Dentalni plak se najlakše formira tamo gde nema glatke površine i najčešće se može naći u pukotinama, oko plombi ili drugih zubnih radova, između zuba i blizu linije desni.
Ovaj plak se hrani ugljenim hidratima i skrobom u hrani koju jedemo, a kao nusproizvod proizvodi kiseline koje zauzvrat napadaju gleđ na našim zubima, što dovodi do demineralizacije.

Naši zubi se tada mogu prirodno „remineralizovati“ kada imaju odgovarajuće uslove (naša pljuvačka može pomoći u tome), što znači da to ne mora nužno da dovede do problema. Međutim, ako se ova demineralizacija dogodi brže nego što naši zubi mogu da se oporave od nje, tu počinje proces karijesa.

Konzervativne terapijske mere podrazumevaju čišćenje karioznih lezija, radikalno uklanjanje obolele gledji i dentina.
Nakon toga u defekt postavljamo subpodloge, podloge (više vrsti različitih materijala), a nakon toga vršimo obturaciju (punjenje defekta) kompozitnim ispunima, glas jonomer cementima ili kod estetski zahtevnih pacijenata keramičke plombe izradjene u zubotehničkoj laboratoriji.

Kada patogene nokse prodru kroz dentinski sloj zuba dospevaju u prostor gde se nalaze krvni sudovi i nervi. To je momenat kada nastupaju ozbiljnija oboljenja zuba i samim tim bivaju inicirane kompleksnije terapijske mere.

Tada prelazimo iz konzervativnog u endodontsko lecenje obolelog zuba.

Cilj endodoncije (lečenje korena) je pravilno čišćenje, lečenje (uključujući i dezinfekciju) i hermetička obturacija (punjenje) kanala korena i rehabilitacija zuba. Za postizanje ovih ciljeva koristimo najsavremenije metode i materijale – izolaciju radnog prostora koferdamom, ultrazvučni alat za otvaranje orificijuma (ulaza u kanal korena), tretman kanala korena NiTi alatom, elektrometrijsko merenje radne dubine apeks lokatorom, precizna opturacija kanala korena.

Za maksimalnu preciznost i vizuelnu kontrolu koristimo uvećane slike i dodatna svetla. Zahvaljujući digitalnoj rendgen opremi i rendgenskim fotografijama snimljenim odmah nakon punjenja, imamo mogućnost direktne kontrole nad tretmanom.

Ako se na rendgenskom snimku otkrije hronicni periapikalni proces (infekcija oko vrha korena zuba), lečenje se nastavlja duže. Zubi sa periapikalnim procesom obično izgledaju drugačije, boja – tamniji su i proizvode prigušeni zvuk kuckanjem. Problem sa ovim bolestima je što se mogu razviti gotovo bez simptoma. Ako postoji bol, to znači da se hronična infekcija u kosti oko korena zuba pogoršava, a simptomi postaju očigledniji. Pojavljuje se tup bol i sluznica može postati crvena.

Kao rezultat daljeg napredovanja bolesti može doći do tumefakcije (oticanja) na odgovarajućoj lokaciji, a ako postoji fistula, gnoj može da iscuri. Ponekad kada je zub otvoren (bez plombi) moze se osetiti neprijatan miris.

Ovo su razlozi zbog kojih treba redovno kontrolisati zdravlje Vaših zuba!

© 2021 Una Dent Niš - Sva prava podržana